Grota Solna w Częstochowie

Wskazania  zdrowotne  do korzystania z GROTY SOLNEJ - Ośrodka Mikroklimatu Morskiego w Częstochowie:

Powietrze w grocie solnej jest bogate w mikroelementy, czyli mikroskładniki, pierwiastki chemiczne występujące w bardzo małych (śladowych) ilościach w organizmach roślinnych, ludzkich i zwierzęcych. U ludzi zapotrzebowanie na te pierwiastki wynosi poniżej 100 mg na dobę. Niedobór lub nadmiar tych pierwiastków może prowadzić do  wielu zaburzeń fizjologicznych. Składniki mineralne są niezbędne w  naszym organizmie  dla celów budulcowych (szczególnie w tkance kostnej), wchodzą w skład: płynów ustrojowych, niektórych enzymów, związków wysokoenergetycznych itp.  Mikroelementy wywierają  również wpływ na regulację czynności narządowych i ogólnoustrojowych. Do mikroelementów zalicza się, między innymi:

jod - odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.
wapń - wzmacnia odporność organizmu.
magnez - wywiera pozytywny wpływ na układ sercowo - naczyniowy.
potas, sód i chlorki - wpływają korzystnie na funkcje serca i poprawiają ukrwienie skóry.
żelazo - niezbędny składnik hemoglobiny.
miedź - działa przeciwgrzybicznie, wpływa na syntezę hemoglobiny oraz na gruczoły wydzielania wewnętrznego np. przysadkę lub tarczyce.
selen - spowalnia proces starzenia się skóry
oraz fluor, bor, kobalt, chrom, cynk, mangan i molibden.

Seanse releksacyjne w grocie solnej  pozwalają  na wypoczynek połączony ze skuteczną terapią zdrowotną. Wspomagają rekonwalescencję, a bogate w mikroelementy morskie powietrze stanowi świetną profilaktykę zdrowotną, antidotum na zanieczyszczone centrum Częstochowy.